O hře
„To jsou paradoxy, co?“
Dvě absurdní komedie Václava Havla v jednom večeru.
K třicátému výročí sametové revoluce, ale nejen k němu, jsme v roce 2019 uvedli ve studiovém prostoru dvě aktovky bývalého disidenta i prezidenta, všem divákům velmi známou Audienci a méně uváděný text Motýl na anténě.
Druhá jmenovaná nás zavede do bytu, kde mladý spisovatel Jan slaví se svou ženou a svou tchýní své třicáté narozeniny. Jako host je přítomen i nový podnájemník, pan Bašta, který ovšem pod náporem intelektuálních rozhovorů usne. A uprostřed oslavy se z vedlejšího pokoje, který právě obývá instalatér, začne ozývat kapající kohoutek. Pan Bašta spí a kapání kohoutku se zrychluje…
Motýl na Anténě je absurdní komedií, která lavíruje na hranici mezi ideály a realitou, konáním a nekonáním, aktivitou a pasivitou nás lidí. A témata a povahy lidí, která Václav Havel v této své původně televizní hře vykreslil před více než šedesáti lety, zůstávají stále živá a aktuální a stále nacházíme spojitost našich dnešních osudů s realitou našich předků.
Prvně zmíněnou aktovku – Audienci – zřejmě není třeba blíže představovat. Dnes již legendární hra, kterou proslavilo porevoluční provedení s Pavlem Landovským a Josefem Abrhámem, je podobně jako Motýl na anténě řazena do žánru absurdního dramatu. Hlavní postavou je Ferdinand Vaněk, spisovatel a intelektuál, který je režimem přidělen na práci do pivovaru. Jednoho dne si ho předvolá jeho nadřízený sládek a začíná kouzelný dialog, jehož humor, absurdita, vtipnost, ale i bezvýchodnost vychází z nestejného postavení, ale i naprosté nesouměřitelnosti obou protagonistů.
Premiéra 29. listopadu 2019
Délka představení: 130 minut