GYNTOVA DIAGNOZA – „DO SMRTI PRODLOUŽENÁ PUBERTA“
16. 11. 2017
Teatrolog prof. PhDr. Vladimír Just, CSc., doporučuje jako nejpodnětnější inscenaci minulé sezony Ibsenova Peer Gynta. Zveme na reprízu 20. listopadu.
Ve svém (již čtvrtém) interním hodnocení minulé sezony píše prof. PhDr. Vladimír Just, CSc., o Čičvákově inscenaci Peer Gynta mimo jiné i toto:
„Divácky nezapomenutelný je neuvěřitelně široký rejstřík trvale zářící, a přitom trvale neokázalé hvězdy Vinohrad, skladatele a herce Ondřeje Brouska v Peer Gyntovi. Pomáhá mu velmi bezchybná scéna (Hans Hoffer), jak svým základním komponentem zlověstné šikmosti, tak motivem barevných kuliček, metaforicky souznějícím s Gyntovou elementární diagnózou, jíž je vlastně až do smrti prodloužená puberta či, chcete-li, trvalá neschopnost dospět. Ve smyslu: dospět k odpovědnosti. Diagnóza v roce 2017, obávám se, společensky aktuálnější, než v časech Ibsenových! A to nejen ve výstupech se zde mimořádně exponovanou Matkou (výborná, bezbřeze až mariánsky soucitná Andrea Černá), jež se stávají jakýmsi leitmotivem či rámcem Čičvákovy inscenace. Ale zejména v Gyntových výstupech s Otakarem Brouskem v jeho pozoruhodné čtyřroli, dojemně vrcholící stupňovaným mementem mori v podobě Dědka z Dovru, Kapitána a Kněze, a v Gyntových výstupech s Pasažérem a Knoflíkářem Dennyho Ratajského (Oscara za vedlejší roli!). Mrazivé mefistofelské dialogy posledně jmenovaného s Gyntem jsou de facto i předčasným vrcholem inscenace: alespoň průběžné faustovské téma s inverzně převráceným syžetem – z mladého frejíře stává se prázdný život bilancující stařec – v něm vrcholí každopádně. Stejně jako téma existenciální: být pro sebe neznamená být sám sebou.“
Zveme na nejbližší reprízy v listopadu, prosinci a lednu.
Vstupenky můžete rezervovat zde.
Více o inscenaci zde.