O hře
„Jednou přijde den, kdy se všechny národy tohoto kontinentu spojí ve vyšší celek a vytvoří evropské bratrství, aniž by ztratily své individuální přednosti nebo svou slavnou individualitu. Jednoho dne bude jediným bojištěm tržiště soupeřících myšlenek. Jednoho dne budou kulky a bomby nahrazeny volebními lístky, napsal roku 1849 francouzský spisovatel Victor Hugo.
O pouhých patnáct let dříve měla ve Stavovském divadle premiéru Fidlovačka Josefa Kajetána Tyla, veselohra k povzbuzení národní hrdosti a podpoře českého jazyka, vysmívající se pokrytcům, kteří své české kořeny neznají nebo zapírají. Poprvé tu zazněla píseň Kde domov můj?, dodnes jeden ze symbolů naší národní identity.
Od dob mocné emancipace českého národa v rámci rakouské monarchie nebylo mnoho dějinných období, kdy by otázky „češství", národního sebevědomí a národních zájmů byly tak živé a diskutované jako dnes. Připravovaná inscenace si klade za cíl prozkoumat, do jakých souvislostí se dostávají v systému nového společenství, jakým je právě Evropská Unie. Co má svou trvalou hodnotu, co nám dnes připadá úsměvné a v čem jsme se dosud nedokázali poučit?
Režisér Jiří Havelka, držitel Ceny Alfreda Radoka 2007 v kategorii „Talent roku", se nechal inspirovat zmíněnými tématy, hudebně-veseloherní formou Fidlovačky i „jevištěm" Evropského parlamentu, k vytvoření scénického tvaru, který komediální formou sleduje křehký a komplikovaný vztah nadnárodního společenství a národních zájmů.
Fotograf inscenace: Viktor Kronbauer
Délka představení: 130 minut