O hře
BUBENÍČEK INTERNATIONAL BALLET GALA
Slavnostní galavečer plný světových tanečních hvězd
Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček International Ballet Gala. Strhující představení s ukázkami Bubeníčkových nejvýraznějších choreografií v podání více než dvaceti světových tanečních hvězd, zhlédnou diváci na jevišti Divadla na Vinohradech ve dnech 4. a 5. srpna 2024.
V programu gala se představí nejen osobnosti evropské taneční scény, ale také baletní sólisté z Les Ballets Bubeníček, prestižní milánské La Scaly, drážďanské Semperoper a dalších renomovaných institucí.
Výběr z repertoáru choreografií Jiřího Bubeníčka zahrnuje jeho nejlepší umělecká díla, jako je například fascinující a dechberoucí „Bolero“ od Maurice Ravela, které bylo poprvé uvedeno vloni na prestižním Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov.
Součástí večera bude i premiéra Bubeníčkova zbrusu nového baletního duetu, inspirovaného hudbou Zdeňka Fibicha „Poem“, Josefa Suka „Radúz a Mahulena“ a dílem Josefa Václava Myslbeka, významného českého sochaře přelomu 19. a 20. století. Sukova práce, často ovlivněná krajinou a atmosférou Čech, poskytuje hlubší vhled do kulturního dědictví a je tak neodmyslitelnou součástí kulturní historie města Prahy. Myslbek patří mezi významné osobnosti uměleckého světa, které si připomínáme v roce 2024. Inspirací pro premiérovou baletní choreografii Jiřího Bubeníčka jsou jeho monumentální díla, jako například sousoší „Ctirad a Šárka“, „Lumír a píseň“ nebo proslulý reliéf „Hudba ve foyeru Národního divadla“. Nový duet, vytvořený speciálně pro tento večer, zatančí Martina Arduino a Marco Agostino, hvězdy proslulé La Scaly.
Další taneční choreografie připomenou oslavy dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany a představí se i další zajímavé ukázky z pestré choreografické tvorby našeho předního choreografa.
Jiří Bubeníček je mezinárodní taneční ikonou a zároveň hrdým Čechem. Diváci se tak mohou těšit na exkluzivní večer plný virtuozity, který spojí oslavy české hudby s tanečním uměním na vysoké úrovni. Unikátní umělecký program osloví nejen české diváky, ale přitáhne i pozornost mezinárodního publika a turistů, a tím bude propagovat Prahu a její bohaté kulturní dědictví.
Slavnostní večer slibuje výjimečný umělecký zážitek ve společnosti těch nejlepších světových hvězd a bude bezpochyby jednou z kulturních událostí roku.
Jiří Bubeníček
Dnes mezinárodně uznávaný choreograf Jiří Bubeníček byl v průběhu své předchozí téměř 25leté taneční kariery jedním z nejlepších baletních sólistů světa. Jeho vystoupení vždy vyvolávala bouřlivé nadšení: mezi mezinárodní hvězdy ho dovedlo jeho jemné hudební cítění spolu s jedinečnou taneční technikou a hereckým instinktem. Choreograf John Neumeier pro něho vytvořil v Hamburském baletu (Hamburg Ballett) řadu rolí, z nichž se až legendárním stalo jeho ztvárnění slavného tanečníka Václava Nižinského v představení Nijinsky.
V Hamburském baletu Jiří Bubeníček tančil v letech 1993-2006 (z toho od roku 1997 jako první sólista), poté se stal prvním sólistou baletního souboru Semperovy opery (Semperoper Ballett) v Drážďanech. Zde tančil až do roku 2015 velké množství rolí v dílech známých choreografů (např. Petipa, Fokine, Balanchine, Cranko, MacMillan, Kylián, Inger, Forsythe, Godani, Celis), včetně choreografií uměleckého ředitele souboru Aarona S. Watkina. Jako sólista hostoval po celém světě: kupříkladu v pařížské Opeře tančil roli Armanda v Neumeierově baletu Dáma s kaméliemi s nejvýznamnějšími balerínami té doby. Za tuto roli získal mimořádné ocenění „Benois de la Danse“ (2002). Je to jedna z mnoha cen v jeho kariéře, jmenujme alespoň cenu „Espèces“ na mezinárodní baletní soutěži Prix de Lausanne, nebo Cenu Mary Wigman, kterou uděluje Semperova opera v Drážďanech.
Od roku 1999 se Jiří Bubeníček začal vedle své kariéry tanečního umělce věnovat také choreografii. Seznam jím vytvořených choreografických děl je skutečně působivý: obsahuje přes sedmdesát titulů, a to od tanečních miniatur přes spíše abstraktní choreografie až po celovečerní dějové balety. Mezinárodní uznání získává zejména jako choreograf – vypravěč příběhů. Mezi úspěšné inscenace patří například balet Romeo a Julie (Jiří Bubeníček obdržel nejvyšší počet diváckých hlasů, za což získal cenu Borise Papandopula za nejlepší představení sezóny 2021/22), Rusalka (2017), Anita Berberová – královna noci (Anita Berber – Göttin der Nacht, 2016), Doktor Živágo (Doctor Zhivago, 2016), Piano (The Piano, 2018), Proces (Processen, 2019) a Popelka (Cinderella, 2019). Za svůj balet Carmen (2019) byl choreograf vyznamenán cenou „Europa in Danza“, jednou z mnoha, které mu byly v průběhu času uděleny.
Taneční a choreografické umění Jiřího Bubeníčka se často objevuje ve vysílání mezinárodních televizních stanic a je zachyceno na nosičích DVD. Vedle založení vlastního souboru „Les Ballets Bubeníček“, s nímž cestoval po světě s vlastními choreografiemi, se umělec navíc angažuje v sociální oblasti a usiluje o kulturní sbližování. V roce 2017 byl poctěn „Stříbrnou medailí hlavního města Prahy“, výjimečným oceněním jeho rodné země.
OBSAZENÍ/CASTING
CHOREOGRAF A ZAKLADATEL/CHOREOGRAPHER AND FOUNDER OF BUBENÍČEK INTERNATIONAL BALLET GALA
MgA. Jiří Bubeníček
HOSTÉ/GUESTS
TEATRO ALLA SCALA
První sólisté/Principal Dancers:
Martina Arduino and Marco Agostino
SEMPEROPER BALLET DRESDEN
První sólisté/Principal Dancers:
Svetlana Gileva, Jón Vallejo, Skyler Maxey-Wert, Alejandro Azorín
Sólisté/First Soloist:
Ilaria Ghironi
Druhý sólisté/Second Soloist:
Chiara Scarrone, Jenny Laudadio,
Coryphees/Coryphées:
Susanna Santoro, Richard House, Rodrigo Pinto, Anicet Marandel, Lamin Pereira
Sbor/Corps de Ballet:
Lilliana Hagerman, Francesca Cesaro
CROATIAN NATIONAL BALLET IN RIJEKA
První sólisté/Theater Principals:
Maria Matarranz de las Heras, Michele Pastorini, Valentin Chou
NATIONAL THEATRE MANNHEIM
Sólista/Soloist
Nicola Prato