OLGA SCHEINPFLUGOVÁ – JAN VEDRAL : ČESKÝ ROMÁN
11. 3. 2021
Milostný příběh první republiky Streamovaná premiéra: 12. března 2021 od 19.00 hod. Záznam můžete zhlédnout do půlnoci neděle 14. 3. 2021
ČESKÝ ROMÁN – ROK POTÉ
Před rokem – 12. 3. 2020 – byl vyhlášen první nouzový stav a uzávěra celé společnosti.
Rok poté si toto neradostné výročí připomínáme streamovaným vysíláním záznamu z veřejné generální zkoušky inscenace Český román, kterou covid 19 zastavil v loňském březnu v hlavních zkouškách. Inscenaci jsme poprvé zahráli v září, její „živou“ premiéru jsme věnovali jako dík za obětavou práci v první linii zdravotníkům, pracovníkům pražských domů seniorů a zaměstnancům Dopravního podniku hl.m. Prahy.
Televizní záznam generální zkoušky trvá 135 minut. Bezplatně se na něj můžete dívat od pátku 12.3. od 19.00 hod. až do nedělní půlnoci 14. 3. 2021.
Budeme rádi, když na tuto možnost upozorníte své blízké a přátele, které by to mohlo zajímat. Budeme se také těšit na Váš případný ohlas na našem facebooku či webu.
VÍCE O INSCENACI:
V režii Radovana Lipuse hrají Olgu Scheinpflugovou SIMONA POSTLEROVÁ, JANA KOTRBATÁ a ANDREA ELSNEROVÁ, Karla Čapka JAN ŠŤASTNÝ, prezidenta TGM PETR KOSTKA, doktora Steinbacha TOMÁŠ DASTLÍK, Ferdinanda Peroutku MAREK HOLÝ, Zdeňka Štěpánka SVATOPLUK SKOPAL, Leopoldu Dostalovou CARMEN MAYEROVÁ, dále hrají Š. VACULÍKOVÁ, V. KŘÍŽOVÁ, J. PLACHÝ, J. KRAFKA, Z. PALUSGA, J. ROSKOT, D. BENEDIKT.
„Každý, kdo prospívá své zemi, připravuje si tím vlastní tragédii.“ K. Čapek
Osudové bylo setkání tehdy sedmnáctileté začínající herečky Olgy Scheinpflugové s třicetiletým spisovatelem Karlem Čapkem. Vztah dvou senzitivních umělců procházel řadou dramatických obratů, po čtrnáct let stála jeho naplnění v cestě nejen Čapkova nemoc, ale i věkový rozdíl a rodinné poměry. Teprve v polovině třicátých let požádá Karel Olgu o ruku a začne vrcholná fáze jejich života i tvorby. Za tou však udělá tragickou tečku Čapkova mučednická smrt po mnichovském ztroskotání Masarykovy Československé republiky.
Osudový byl i Olžin a Karlův vztah k samostatnému státu Čechů a Slováků, jejich každodenní úsilí přispět k budování jeho sebevědomí jak uměleckou a kulturní prací, tak společenskou činností. Partnerská historie je tak neodmyslitelně spojena s impozantním vzestupem a osudovým pádem první republiky.
Významný, v Karlově případě rovněž osudový, byl vztah k prezidentu Masarykovi. A byl to právě on, kdo vyzval literárně činnou Olgu, aby se pokusila napsat „český román“, jenž měl, podle Masarykových slov, vyvést čtenáře z malosti. „Z malosti musí se ven něčím větším, pozitivním, překonáním malosti v sobě. Po autorovi českého románu musí se žádat znalost toho, co jsme vykonali, musí se žádat znalost osob, o kterých píše a které posuzuje.“
Dějovými obraty bohatý příběh lásky Olgy a Karla tvoří rámec slavného Českého románu, který O. Scheinpflugová rozepsala po Čapkově smrti, který vyšel po druhé světové válce a stal se jedním z nejčtenějších děl české literatury. Tento román je východiskem inscenace Divadla na Vinohradech, ke kterému oba umělci měli domovské právo a které chce jim a jejich práci vzdát poctu a vyslovit poděkování.
Inscenace Český román je volným pokračováním inscenace Neffových Sňatků z rozumu. V tomto cyklu, jehož třetí díl připravujeme z díla Josefa Škvoreckého, se pokoušíme pomocí silných literárních příběhů zobrazit vývoj a proměny moderní české společnosti od poloviny 19. století v celé jejich rozporuplnosti.
Děkujeme majitelům autorských práv za svolení s tímto užitím díla.
NAHRÁVÁNÍ ZÁZNAMU A JEHO UKLÁDÁNÍ A SDÍLENÍ NA ÚLOŽIŠTÍCH JE PODLE AUTORSKÉHO ZÁKONA KRÁDEŽÍ. PROSÍME, RESPEKTUJTE TENTO ZÁKAZ.
Přejeme silný a příjemný zážitek.
Držme si palce!
Vaše Divadlo na Vinohradech