DRAMA PRAVDY A LŽI V SALEMU – JIŽ POTŘICÁTÉ!
11. 11. 2019
Zveme vás na již třicáté představení úspěšné inscenace slavného dramatu Arthura Millera ČARODĚJKY ZE SALEMU v sobotu 7. prosince 2019
MILLERŮV DRAMATICKÝ OBRAZ HONU NA ČARODĚJNICE V DOBĚ „POSTFAKTICKÉ“
Standing ovation doprovázejí téměř každou reprízu vinohradských Čarodějek ze Salemu.
V sobotu 7. prosince v 19.00 hodin uvedeme Deákovu inscenaci Millerova dramatu již potřicáté!
Výrazné postavy ve hře hrají: Andrea Elsnerová, Jana Kotrbatá, Tereza Císařová, Regina Rázlová, Eva Režnarová, Šárka Vaculíková, Andrea Černá a Tomáš Pavelka, Denny Ratajský, Igor Bareš, Ivan Řezáč, Jaroslav Satoranský, Svatopluk Skopal, Jiří Plachý, Otakar Brousek ml., Marek Adamczyk, David Steigerwald a další…
„Z dobrých, ba vznešených úmyslů vytvořili salemští společenský řád, směs státní a náboženské moci, jejímž úkolem bylo udržovat obec pohromadě a bránit nesvornosti, která by je vystavila zkáze od hmotných či ideologických nepřátel. Došlo ale k tomu, že řád utlačoval lidi tíživěji, než vyžadovala domnělá nebezpečí. Honem na čarodějnice se pak zvráceně projevila panika, které propadly všechny vrstvy, jakmile se vážky vychýlily k větší osobní svobodě. Salemská tragédie vznikla z tohoto paradoxu, pod jehož vládou stále žijeme a který nedokážeme vyřešit.“
Takto komentoval roku 1953 Arthur Miller v souvislosti s vyšetřováním Výboru pro neamerickou činnost důvod pro napsání hry podle skutečných událostí z úsvitu americké demokracie.
Jak se ze strachu rodí „fake news“, jak je přiživována demagogy a plodí atmosféru strachu, jejímž důsledkem je pustošivé podvolení? V dnešním světě byla „postpravda (postruth)“ označena slovníkem Oxford Dictionary za slovo roku 2016.