O hře
Konečně i pražští diváci budou mít jedinečnou příležitost zhlédnout věhlasnou inscenaci režiséra Doda Gombára Žítkovské bohyně, o které se mluví po celé České republice. Městské divadlo Zlín bude Bohyně hrát v Divadle na Vinohradech v Praze, a to v neděli 26. června 2016 v 18 hodin. Vstupenky jsou v prodeji v tamější pokladně a na webu vinohradského divadla už nyní.
Ve zlínském divadle se Žítkovské bohyně hrají již víc než rok a každé představení tohoto titulu hlásí vyprodáno, a to nejen na domovské scéně, ale i na zájezdech. Od premiéry, která se uskutečnila 1. března 2014, je vidělo už téměř 20 000 lidí. Do zlínského divadla přichází po každém odehraném představení nadšené ohlasy diváků. Chválou nešetří ani kritika.
„Žítkovské bohyně jsou od zlínského divadla sympatickým tahem, jak využít aktuální literární události, která se navíc bezprostředně dotýká regionu, v němž divadlo sídlí, a pro jednou se z jeviště vyslovit také k něčemu, co se může místních lidí dotknout i trochu jinak než jen oddechová zábava,“ napsal o inscenaci divadelní kritik Vojtěch Varyš.
A v neposlední řadě se představitelka hlavní role Hana Tomáš Briešťanská ocitla v širší nominaci na Cenu Thálie 2014. Roli Dory Idesové alternuje s Petrou Hřebíčkovou, tu však nyní čekají mateřské povinnosti.
Podtrženo a sečteno: inscenace Žítkovské bohyně na motivy stejnojmenné knihy Kateřiny Tučkové je naprostým fenoménem ve zlínském divadle za poslední dobu.
„Na Bohyně ze Zlína jezdí lidé z Varů, Děčína, dokonce i Finska. Vzhledem ke vzdálenosti však máme mnoho a mnoho proseb, ať se s tímto představením tak zvaně přiblížíme. Jsem proto rád, že jsme se s Tomášem Töpferem dohodli a že budeme hrát právě v Divadle na Vinohradech, které zlínskému divadlu vždycky slušelo,“ řekl ředitel zlínského scény Petr Michálek.
Zatím není rozhodnuto, která z hereček bude hrát Doru Idesovou na pražských Vinohradech. „S Petrou Hřebíčkovou jsme dohodnutí, že se vrátí relativně brzy po porodu, tj. na podzim tohoto roku. Teď jí však všichni především držíme palce,“ dodává ředitel.
O tom, že je o drama o ženách, které bohovaly, zájem také za hranicemi České republiky, svědčí i návštěva kulturní manažerky a zároveň bohemistky z Finska Petry Virtanen. Na Bohyně se přijela podívat v březnu. „S Kateřinou Tučkovou jsem se potkala minulý rok během Bohemistického semináře v Brně, a zajímá mě celý jev kolem její knihy. Žítkovské bohyně jsou divadlo pro velké jeviště. Dokážu si něco takového představit i ve Finsku v národním divadle,“ řekla po představení Petra Virtanen.