O hře
28. září roku 1912 měla v Neues Deutsches Theater (dnešní Státní opera) premiéru hra Narrentanz Lea Birinského. Toho dne se v 19 hodin současně na 10 jevištích po celé Evropě začal odvíjet bláznivý příběh gubernátora Ivana Chabaroviče, jeho ženy, jejího milence a hrstky anarchistů. O tři dny později měla hra pod názvem Mumraj za účasti autora premiéru v pražském Národním divadle.
Leo Birinski se narodil v židovské rodině, zřejmě na Ukrajině, v Rusku prožil revoluční rok 1905, řadu let žil a psal ve Vídni, později v Berlíně, odkud s nikaraguiským pasem odjel do USA, kde žil až do své smrti.
Tématem hry Narrentanz je revoluce, jako formu zvolil autor frašku: gubernátor vydělává na penězích, poskytovaných gubernii vládou na potírání revoluce. Problém je v tom, že v gubernii se žádná revoluce nekoná. Anarchisti si ji totiž vybrali jako oázu klidu a se sebezapřením dbají o dodržení této zásady. Když přidáme paní gubernátorovou zamilovanou do vůdce anarchistů, Žida vydržujícího na studiích křesťana, zkorumpované úředníky a domnělé i pravé revizory z Petrohradu, je zaděláno na grandiózní komedii.
Autor těchto možností také vrchovatě využívá. Bláznivé situace vrší do rafinované, mnohokrát překvapivě vystupňované zápletky. Dialogy barvitých postav jsou plné sarkastických bonmotů. Zkrátka tahle "revoluce" v ruské gubernii vás zcela jistě pobaví.
Délka představení: 150 minut