O hře
Láska se rodí z blízké vzájemnosti. Učitelova dcera Barblin a adoptovaný nalezenec Andri vyrůstají spolu od útlého dětství, ale když hrozí, že se do sebe zamilují, rodiče jim jejich lásku přísně zapoví. Je to proto, že je Andri sirotek, nebo proto, že je Jiný? Končí Učitelova nepředpojatost k jinakosti na prahu vlastní rodiny? Nebo se za tím, že odmítá dát Barblin Andrimu, skrývá ještě jiné tajemství?
Nenávist se rodí z bezmoci, ze strachu a z nedostatku sebevědomí. Andorra je malé lidské společenství, obklopené horami, za nimiž se skrývají Černokabátníci. Proč by se však Černí chtěli zmocnit příjemné Andorry, jejíž občany pro jejich píli a dobrou povahu všude ve světě milují? Není snad třeba Černé dráždit, je třeba se semknout a dát celému světu najevo, že Andorra nemíní tolerovat jinakost. Když vyjdeme Cizím vstříc a sami se zbavíme svých Jiných, nechají nás určitě na pokoji.
Dramatické podobenství slavného švýcarského spisovatele a myslitele Maxe Frische mělo světovou premiéru v roce 1962 a brzy se hrálo po celé Evropě. U nás byla Andorra uvedena v roce 1964 v Národním divadle. Otázka jinakosti a zalhávané identity se jinak jevila ve světě, který ještě trávil zkušenost světové války a holocaustu, jinak, a opět naléhavě, se jeví dnes, ve společnosti, ve které narůstající nejistota a agresivita rozbíjí krásný sen o multikulturním soužití, vzájemné toleranci a stálé prosperitě.
Max Frisch se objevuje v DnV podruhé – v roce 1947 zde byla uvedena jeho hra Čínská zeď v režii J. Pleskota a výpravě Fr. Tröstera (účinkovali v ní např. Dana Medřická a Otomar Krejča…). Uvedení Čínské zdi v DnV bylo pro Frische první zahraniční premiérou a do Prahy přijel s celou skupinou švýcarských divadelníků.
V inscenaci zazní Jazz suite No.1 - Foxtrot Dmitrije Šostakoviče v provedení Ensemble Russian State Symphony Orchestra, dirigent Dmitrij Jablonsky.
Práva k provozování nahrávky skladby D. Šostakoviče zastupuje Barenreiter Praha s.r.o.
Délka představení: 175 minut